Dziś kilka, naprawdę kilka słów o tym co to tak naprawdę jest punkt rosy i jaki ma on związek z pielęgnacją naszych włosów. Punkt rosy to doskonały wskaźnik tego, jak nasze włosy będą się zachowywać w określonych warunkach pogodowych. Zrozumienie tego zagadnienia pokaże nam, że ten sam produkt pielęgnacyjny może świetnie spisywać się w lecie, ale zupełnie nie sprawdzać się w zimie. Przyznać się – ile dobrych produktów mogło trafić do kosza? 🙂

 

 

Kiedyś nie miałam pojęcia co to jest punkt rosy, nie chciałam tego nawet wiedzieć, myślałam, że to totalna bzdura i skreśliłam naprawdę dobre kosmetyki. Zainteresowałam się tym tematem naprawdę za późno, a do kosmetyków podeszłam do nich jeszcze raz. Okazało się, że to moja niewiedza zrobiła krzywdę moim włosom – nie kosmetyki. Podejrzewam, że nie tylko ja nie zwracałam na to uwagi.

Humektanty – co to takiego jest?

Musimy wiedzieć co to są i jak działają a naszych włosach humektanty. Są to silnie higroskopijne substancje często występujące w kosmetykach nawilżających. Wciągają wilgoć z zewnątrz i zapewniają nawilżenie naszych włosów i skóry. Humektanty bardzo chętnie wiążą wodę w odpowiednich warunkach, ale równie chętnie ją oddają, jeśli otoczenie jest zbyt suche. I tu zapala nam się duża czerwona lampka! Kiedy jest gorąco i sucho produkty nawilżające z zawartością humektantów mogą zdziałać więcej złego niż dobrego, bo oddadzą wodę z włosów do atmosfery! Podobnie jest w sytuacjach, kiedy wilgotność jest wyjątkowo wysoka – kosmetyki nawilżające mogą “przedobrzyć” pobierając tak dużo wilgoci, że włosy staną się napuszone.

 

 

Punkt rosy

Poznanie pojęcia punktu rosy jest podstawą by zrozumieć, kiedy powinnyśmy stosować środki nawilżające zawierające humektanty, a kiedy ich zdecydowanie unikać. Definicja mówi: punkt rosy jest to temperatura, w której para wodna skrapla się tworząc rosę. To, co większość ludzi nazywa “wilgotnym” dniem naprawdę oznacza dzień o wysokim punkcie rosy.

 

Sucho – Punkt rosy poniżej -1 ° C
Występuje zazwyczaj w miesiącach zimowych
Unikamy preparatów nawilżających na bazie humektantów
Stosujemy odżywki bez spłukiwania i ewentualnie lekkie produkty stylizujące
Stosujemy mnóstwo emolientów – bogate nawilżające oleje i masła

 

Trochę za sucho – Punkt rosy od -1 do 4 ° C
Występuje zazwyczaj pomiędzy porami roku
Niektóre włosy tolerują w tym czasie humektanty, niektóre nie
Stosujemy emolienty, wciąż dużo emolientów.

 

Optymalnie – Punkt rosy od 4 do 16 ° C
Optymalny punkt rosy dla włosów z tendencją do puszenia
Humektanty mogą być stosowanie
Używamy też emolientów

 

Wilgotno – Punkt rosy powyżej 16 ° C
Możemy pominąć odżywkę bez spłukiwania
Stosujemy dość mocne produkty do stylizacji, takie jak żele, czy żele w sprayu
Unikamy humektantów
Stosujemy emolienty

 

 

Jak widać niektóre składniki działają dobrze w różnych poziomach wilgotności. Humektanty spisują się rewelacyjnie przy punktach rosy 4-16. Emolienty natomiast mogą być stosowane praktycznie przez cały rok, a najważniejsze są przy niskich punktach rosy, bo tworzą film okluzyjny, o którym mówiłam kilka postów wstecz.

 

 

Kiedy już zrozumiemy wpływ warunków pogodowych na nasze włosy, warto poznać najpopularniejsze humektanty stosowane w kosmetyce. Dzięki temu łatwiej będzie wam dopasować stosowane produkty do sezonu. Oto kilka z nich:

Popularne humektanty:

Miód (Mel)
Gliceryna
Mocznik (Urea)
Pantenol
Glikol propylenowy (Propylene glycol)
Kwas hialuronowy (Hialuronic Acid)
Sorbitol
Sodium PCA
Hydrolizowane proteiny jedwabiu (Hydrolyzed silk proteins)

A wy? Braliście pod uwagę punkt rosy przy doborze kosmetyków do włosów?