Hej kochani! Jeżeli tak jak my macie w tym roku w planach wyjazd na Zakynthos  (może również z biurem podróży TUI), a jeszcze nie wiecie gdzie warto się wybrać na wyspie to ten post jest dla was!

Alikanes-plaża-zakynthos-1

Sama do niedawna nie wiedziałam co na tej malowniczej wyspie jest warte uwagi. Postanowiłam zapoznać się z obecnymi na niej atrakcjami turystycznymi i punktami, które warto zaznaczyć na wyjazdowej mapce. Warto zacząć od tego, że wyspa Zakynthos jest bardzo popularnym punktem turystycznym. Spotkać tam możemy Polaków, Anglików, Niemców – nie musimy sie obawiać o nieznajomość języka. Spod lotniska wyruszają taksówki w całkiem przystępnych cenach. Oprócz kursujących autobusów, można wynająć samochód, skuter, quada do samodzielnych podróży. Koszt takiego wynajmu również nie jest szczególnie wysoki. Czytając wypowiedzi innych, nie poleca się skuterów o pojemności 50cc gdyż są po prostu za słabe. Drogi na wyspie są wąskie, kręte i nieraz strome. Średnia prędkość z jaką można poruszać się po drogach to około 60-70 km/h. Dość o transporcie przechodzimy do atrakcji!

Oczywiście gdziekolwiek nie pojedziemy zobaczymy malownicze plaże (w końcu to wyspa). Toteż one są tu jedną z największych atrakcji. Jedną z najpopularniejszych plaż jest zatoka Wraku Navagio . Na pewno widzieliście ją na zdjęciach znajomych i w reklamach biur podróży. Jest to wizytówka całej wyspy, albo i Grecji! Koniecznie trzeba zobaczyć ją z dwóch perspektyw – z punktu widokowego na górze i z zatoki. Rejsy na tę najpiękniejszą plażę świata organizowane są z każdego zakątka wyspy.
Kolejnym ważnym punktem dla każdego turysty jest oczywiście przylądek Skinari i znane każdemu błękitne groty. Dotrzeć do nich można wykupując rejs statkiem. Plaża na której składają jaja żółwie caretta caretta kusi pływaniem z żółwiami. Trzeba jednak pamiętać by, pod żadnym pozorem nie zostawić na plaży foliowych reklamówek, gdyż wyżej wymienione żółwie żywią się podobnie wyglądającymi meduzami.  Kolejne, warte wizyty plaże znajdują się w Vassilikos, Gerakas, Spiantza. Plaża Xigia oferuje podwodne źródła siarkowe, jest otoczona urwiskami skalnymi, a plaża w Alikanas ma bardzo łagodny spadek dna, więc polecana jest dla dzieci.

Zakyntos jest doskonałym miejscem do nurkowania. Podwodny świat zachwyca swym bogactwem i różnorodnością – jaskinie, naturalnie wyrzeźbione tunele. Tu mam zamiasr przeżyć swój pierwszy raz z nurkowaniem. Znajdziemy tutaj kilka miejsc, w których można nurkować. Początkujący mogą wybrać się do jednego z centrum nurkowania (w Vassilikos czy Laganas) i tam skorzystać z wypożyczalni sprzętu oraz pomocy instruktora.

Każdy imprezowicz powinien zdecydować się na nocleg w mieście Laganas. Jeżeli przyjechałeś/aś odpocząć, wybierz inną miejscowość 😉

W stolicy, warto zwrócić uwagę na urokliwe wąskie uliczki i nabrzeże. Oprócz tego, miejsca warte uwagi to: Agnios Dionyssios, Agios Markos, Agios Nikolaos, Muzeum Xenopoulos, Muzeum Solomos, Zamek Wenecki, Muzeum sztuki poztbizantjskiej.
Miasto Maherado leży w głębi lądu, więc nie dotknęła do tak inwazja turystów, warto również odwiedzić to miasto.

_E9A1215

Ja, jako miłośnik latarni morskich i również osoba ze strasznym lękiem wysokości, muszę zobaczyć Latarnię morską na półwyspie Keri. Z plaży możemy dostać się do grot Keri, a w mieście o nazwie (uwaga) Keri miejscem godnym uwagi jest kościół Panamia Keriotissa.

Podumowując: Na Zakynthos zobaczymy mnóstwo lazurowych, czystych plaż, więc jest to raj dla tych, którzy lubią leżakować na plaży, ale znajdą się też miejsca dla ludzi, którzy lubią zwiedzać. Możemy wynająć sobie środek transportu i zwiedzić całą wyspę. Wynajmując rejs statkiem możemy zobaczyć wyspę z innej, pięknej perspektywy. Jeżeli chcemy poimprezować jedziemy do Laganas. Możliwe, że zobaczymy żółwie caretta caretta.
Zdecydowanie Zakynthos to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, Uważam, że każdy chociaż raz w życiu powinien zobaczyć to miejsce, odpocząć na piaszczystej plaży i odprężyć się. Kto wie, może w tym roku to będziesz ty? 🙂 Ja na pewno wybiorę się w tę podróż z biurem podróży TUI

_E9A0986

Na koniec taka ciekawostka. Nie wiem co nami kierowało, ale teraz sami się z siebie śmiejemy. Na Zakynnthos mówi się też Wyspa nowożeńców – Od kilku lat Zakyntos znajduje się w czołówce najchętniej wybieranych przez nowożeńców miejsc. Wszystko dlatego, że wyspa kojarzy się z niezwykłą przyrodę, wyjątkowymi krajobrazami, a także relaksującym klimatem sprzyjającym wypoczynkowi. To miejsce na podróż poślubną wybraliśmy nie mając tej wiedzy, haha!